Szukając informacji o Zamku w Łańcucie, trafiłam na świetny zbiór zdjęć archiwalnych tego obiektu na tej stronie: Narodowe Archiwum Cyfrowe. Przeglądając je zorientowałam się, że kilka z pokazanych tam pokoi czy mebli kojarzę, ponieważ sama będąc na zamku zrobiłam im zdjęcia. Przejrzałam więc swój katalog i postarałam się zestawić niektóre ze zdjęć z archiwum z własnymi. Czasami kąt ujęcia bądź jego perspektywa są inne, ale zważając na to, że nie robiłam zdjęć z myślą o ich późniejszym dopasowywaniu do starych fotografii i tak wyszło nieźle. Popatrzcie sami:

2

Fasada zamku niewiele się zmieniła. Zresztą sam budynek jest oryginalny a nie zrekonstruowany, ponieważ nie ucierpiał podczas działań zbrojnych II wojny światowej. Starsze zdjęcie pochodzi z okresu przedwojennego (nie wiadomo dokładnie który rok).

4

Tutaj widać fragment biblioteki. Po lewej zdjęcie z 1937 roku, po prawej moje z września 2018 – pomieszczenie to samo, tylko biurko zostało ustawione pod innym kątem. Swoją drogą obecni opiekunowie muzeum świetnie zaaranżowali wnętrza zamku. Widać dużą dbałość o szczegóły (jak np. dobieranie bukietów, rozstawienie przedmiotów i mebli).
5
Widoczna na zdjęciu toaletka znajduje się obecnie w innym pokoju niż oryginalnie. Po lewej zdjęcie z 1937 roku. Widać, że mebel ten ma za sobą długą historię (zdradzają ją szczególnie rysy na górnej szufladzie). Być może właśnie przy tej toaletce hrabina Potocka szykowała się na przyjęcie dystyngowanych (a czasem trochę mniej dystyngowanych) gości.

6

Widoczny powyżej salon jest jednym z wielu znajdujących się na zamku. Do tego dochodzą też jadalnie, sypialnie, sala balowa… Posiadając tyle pokoi, ciężko byłoby mi się zdecydować w którym usiąść. A co dopiero znaleźć pozostałych domowników.

3

Oranżeria była niestety zamknięta podczas mojej wizyty z powodu renowacji. Takiego pecha nie miał Ignacy Mościcki w 1929 roku gdy zwiedzał zamek. Na zdjęciu widoczny prezydent wraz z Alfredem Potockim.