Nostalgiczny Adam Mickiewicz

Będąc teraz w Paryżu miałam wielką chęć i zamiar odwiedzić Bibliotekę Polską (w sumie La Société Historique et Littéraire Polonaise) w której znajduje się zarówno muzeum Mickiewicza, jak i Salon Chopina oraz wystawa dzieł Bolesława Biegasa (którego to artysty w ogóle nie znałam przed przeczytaniem o nim na stronie Biblioteki). Niestety w sierpniu wiele mniejszych instytucji kulturowych (a także restauracji i sklepów…) robi sobie małą przerwę i pozostaje zamknięta dla zwiedzających – w tym i Biblioteka Polska (zamknięta od 28 sierpnia do 4 września). Dlatego musiałam się obejść smakiem. Nic straconego – udałam się do Notre Damme de Paris, która położona jest na sąsiedniej wyspie, a samo muzeum odwiedzę może następnym razem. Przy okazji odkryłam, że przy samej katedrze znajduje się pomnik Jana Pawła II.

John Paul II.jpg

Pomnik Jana Pawła II przy Katedrze Notre Damme

Adam Mickiewicz przeniósł się do Paryża w 1932 roku i mieszkał tam przez następne 23 lata. Właśnie w Paryżu w roku 1934 poeta wydał swoje wiekopomne dzieło – „Pana Tadeusza”. Mieszkał wtedy na 63 Rue de Seine na której znajduje się obecnie tabliczka upamiętniająca ten fakt. Kamienica nie wyróżnia się specjalnie spośród innych i łatwo można ją przeoczyć – tym bardziej się ucieszyłam gdy ją odnalazłam. Niepozorna uliczka ukrywająca taką perełkę.

Mickiewicz w Paryżu

Tu mieszkał Adam Mickiewicz w 1834 roku, gdy w druku ukazał się „Pan Tadeusz”

Rue de Seine przecina bulwar Saint-Germain – jedną z głównych ulic Paryża (tę ciężko przeoczyć). Właśnie na skrzyżowaniu tych dwóch ulic znajduje się najstarsza w Paryżu polska księgarnia (na 123 Boulevard Saint-Germain). Może poczujecie nagłe natchnienie i zapragniecie zaopatrzyć się w nową kopię dzieł naszego wieszcza (może nawet w wydaniu francuskim)? W takim wypadku polecam zajrzeć.

Ksiegarnia polska w Paryżu

Najstarsza polska księgarnia w Paryżu znajduje się na Bulwarze Saint-Germain

Nie można zapomnieć, że w Paryżu Mickiewicz nie tylko pisał, ale także wykładał. W Collège de France prowadził prelekcje paryskie na temat literatury słowiańskiej. Po czterech latach został jednak zawieszony za zbytnie skupianie się na propagowaniu mesjanizmu zamiast wiedzy o literaturze słowiańskiej.

College de France

College de France w którym wykładał Mickiewicz

W Paryżu znajduje się też pomnik Mickiewicza, niestety nie było mi dane się do niego wybrać. Może Wam się uda – znajduje się on w Jardin d’Erivan przy ulicy Cours Albert 1er. Widać z tego miejsca Wieżę Eiffela oddaloną jedynie o 20 min spacerkiem (podziękowania dla Google Maps). Statua Mickiewicza znajduje się na wysokiej kolumnie i przedstawia się bardzo dramatycznie.

Zapraszam do części III artykułu w którym opisuję moje poszukiwania śladów Skłodowskiej-Curie.